باغ ژاپنی

نگاهی دیگر

باغ های ژاپنی(8)

باغسازی در ژاپن

تاریخچه

قدمت طراحی باغ در ژاپن تا 1000 سال پیش بر می گردد با اینحال در این تاریخ طولانی زمانهای خاصی بوده اند که صحنه های جالبی در این مورد خلق شده اند .در آن زمانها تغییرات ابتدا از جامعه شروع می شد. سیاست، مذهب، معماری و اصول زیبایی شناختی در ترکیب با هم شرایطی رابرای خلق و رشد فرهنگی جدیدی فراهم می کردند. تحت تاثیراتی که بر اثر این تغییرات حاصل می شد طراحان باغ برای ایجاد فرم های جدیدی از باغها ترغیب می شدند و حتی مهم تر، ایجاد راه های جدید برای درک یک باغ آنگونه که هست.

شیوه های مختلف باغسازی در ژاپن

نام : باغ بهشتی

نام ژاپنی : 

Tsukiyama

دوره :

Heian

نمونه :

kinkakuji-

Katsura

باغ بهشتی

تصور بهشت در ژاپن:

پیش از بودا: به عقیده ی آنان بهشت جایی در آسمان بود. بهشت ابتدا توسط پلی از آسمان به زمین متصل بود و خدایان توسط این پل رفت و آمد می کردند یک روز که خدایان به خواب رفته بودند این پل یا پلکان خراب شد و به دریا فرو ریخت و از آن دماغه ی (کیونو) که در ناحیه ی (یوزا) واقع است و یکی از زیباترین نواحی ژاپن به شمار می آید پدید آمد و از آن پس بهشت از زمین جدا شد.

پس از بودا: هر روحی برای اینکه دوزخی یا بهشت بودن آن مشخص شود به قاضی دوزخ روی می آورد قاضی هر روحی را بر حسب سنگینی گناهش به طبقه ی خاصی از دوزخ می فرستد و فقط اگر دعای زندگان به کمکش برسد این کیفر سبک تر می شود. در این صورت (بوادای ستوه) او را از آنجا بیرون می کشد تا در قالب تازه ای بر روی زمین باز گرداند یا به بهشت ببرد ولی درباره ی این بهشت در اسطوره شناسی ژاپنی تفسیر روشنی نمی توان ارائه داد.

پس می بینیم که ژاپنی ها از ابتدای تاریخ خود تصویر خاصی ازبهشت را در ذهن داشتند. تصویری که تحت شرایط اجتماعی حکومت اشرافی هیان (Heian) فرصت مناسبی برای بروز پیدا کرد. طراحان باغ در این دوره به آرامش و آسودگی حریم داخلی توجه داشتند. ماسه های داخل حیاط مانند کریستال برق می زدند. آب داخل استخر پاک و روشن وگلها به طریقه خاصی انتخاب می شدند. ستون بناهای این باغها از عاج بودند، درها طلاکاری شده بودند و ....

سبک شین دن:

این سبک باغ سازی یکی از بهترین نمودهای فرهنگی حکومت Heian است.

. آمیزه ای از فرهنگ و شکوه و جلال چینی با صمیمیت خانه ی ژاپنی و مناعت طبع معبدهای این سرزمین. محیط زندگی هر روز در حقیقت بهشت به نظر می رسید. باغ د ر طراحی به 2 قسمت تقسیم می شد. ساختمان اصلی در شمال و باغ در جنوب .shinden ابتدائی با الگوبرداری از تفکر چینی تا حد زیادی تقارن را مد نظر قرار می داد  ولی گذشت زمان طراحی بیشتر بی قاعده شد و سادگی بومی ژاپنی ها ترجیح داده شد. واضح است که این گونه باغ سازی هزینه ی گزافی در برداشت و تنها افراد ثروتمند می توانستند این گوناگونی در خلق فضا را به وجود بیاورند.

 

                                                                                           ادامه دارد...

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۹ مرداد۱۳۸۷ساعت 12:28  توسط مرضیه  |